این روزها، مسافران زیادی به قصد بهره مندی از زیبایی های کشور توریستی و جذاب ترکیه، عازم این کشور می شوند. بهتر است همزمان با برنامه ریزی برای سفر، با قوانین کشور ترکیه نیز آشنا شویم. آگاهی از قوانین کشور ترکیه به مسافران عزیز کمک می کند تا از دردسر و گرفتاری های قانونی که نتیجه عدم آگاهی است، به دور بوده و در کمال آرامش از گردشگری در ترکیه نهایت لذت را ببرند. بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

قوانین اقامت ترکیه، ورود و خروج

  • ورود به ترکیه و یا خروج از آن از طریق گذرنامه هایی معتبر و بدون نیاز به ویزا صورت می گیرد. با این وجود طبق قوانین ترکیه، بیش از سه ماه امکان حضور در این کشور وجود ندارد، مگر با کسب اجازه از مقامات رسمی و تمدید این مهلت برای اقامت در ترکیه. در صورت عدم رعایت این قوانین و اقامت بیش از حد مجاز، این افراد جریمه و در حالت شدیدتر از کشور ترکیه اخراج خواهند شد. بلیط تهران استانبول
  • لازم است گذرنامه افراد در زمان ورود به مبادی مرزی ترکیه به مهر ورود به ترکیه ممهور شده باشد، اگر به هر دلیلی این اتفاق نیفتد صاحب گذرنامه متهم به عبور غیر مجاز می باشد و طبق قوانین ورود و خروج ترکیه با او برخورد خواهد شد.
  • گذرنامه هایی که کمتر از ۵ ماه به اتمام اعتبار آنها مانده است، بایستی قبل از اقدام به سفر به ترکیه، تعویض شوند، در غیر این صورت در زمان ورود به فرودگاه های ترکیه مبلغی به عنوان جریمه در این رابطه دریافت خواهد شد.
  • بنا بر قوانین خاص ترکیه در صورت تمایل به اشتغال در این کشور افراد بایستی روادید کار اخذ نموده و قبل از سفر به ترکیه، در تهران دریافت روادید ورود با حق کار را تقاضا دهند، در غیر این صورت علاوه بر تضییع حقوقشان به وسیله کارفرمایان امکان بازداشت و حتی اخراج آنها نیز دور از انتظار نیست.

قوانین اقامت ترکیه ، ورود و خروج

ازدواج اتباع خارجی در قوانین کشور ترکیه

اتباع خارجی نسبت به اتباع ترکیه، با توجه به قوانین کشور ترکیه مراحل متفاوت تری را برای ازدواج می گذرانند، به عنوان مثال اتباع ایرانی هنگام ازدواج باید از طرف کنسولگری ایران برگ تجرد دریافت کرده و سپس تأیید امور خارجه ترکیه را نسبت به این برگ دریافت کنند. مراحل ازدواج نیز بایستی تا نهایتاً ۲ روز به اتمام برسد. خرید بلیط هواپیما

قوانین کشور ترکیه درباره محکومیت

  • اگر به هر دلیل تبعه ایرانی توسط مقامات قضایی ترکیه به حبس محکوم شد، مجبور به گذراندن دوران محکومیت خود در زندان های ترکیه می باشد چرا که هیچ گونه قراردادی مبنی بر انتقال محکومین به حبس بین دو کشور ایران و ترکیه وجود ندارد.
  • اگر پلیس محلی ترکیه به هر علتی شما را بازداشت کرد باید فوراً درخواست اطلاع رسانی به سفارت یا نزدیک ترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین را بدهید. در این‌گونه موارد اگر به زبان محلی آنها آشنا نیستید به هیچ عنوان اوراق و اسناد را امضا نکنید. با تمام این ها ذکر این نکته لازم است که شما در ترکیه تحت حاکمیت مقررات این کشور می باشید و وظایف سفارت و کنسولگری مرتبط با خدمات کنسولی به معنی نقض قوانین کشور ترکیه نیست. بلیط هواپیما تهران مشهد

قوانین کشور ترکیه درباره رانندگی

قوانین رانندگی در ترکیه بدین صورت است که در صورت ارائه گواهینامه ملی این کشور یا گواهینامه بین المللی رانندگی، حضور صاحب خودرو در داخل ماشین بلامانع می باشد.

قوانین کشور ترکیه درباره رانندگی

دیگر قوانین کشور ترکیه

استعمال دخانیات در مکان های عمومی همانند سینماها، مراکز خرید، رستوران ها، اتوبوس، کافه ها و پارک های کودکان ممنوع می باشد.

حمل مواد مخدر و انواع خاصی از داروها مثل داروهای ترک اعتیاد به خصوص متادون توسط مسافران ممنوع است و جرم محسوب می شود. بلیط هواپیما تهران آنتالیا

مصرف مشروبات الکلی در خیابان های ترکیه ممنوع بوده و جرم به حساب می آید.

هنگام استفاده از سرویس های بهداشتی لازم است پول پرداخت کنید چرا که صاحبان این مکان ها، مجبور به پرداخت مالیات به دولت ترکیه می باشند. حداکثر مبلغی که در سرویس های بهداشتی دریافت می شود یک لیر ترکیه، معادل ۱۱۰۰ تومان ایران است.

در صورتی که بخواهید یک فرش نو را از ترکیه خارج کنید بایستی گواهی خرید ارائه دهید اما در مورد خروج فرش کهنه، ملزم به ارائه گواهی هیئت مدیره یکی از موزه های ترکیه می باشید. مجله گردشگری دور و نزدیک